Nacházíte se: Titulní stránka » Potraviny a dieta » Léčebné preparáty

LÉČEBNÉ PREPARÁTY

Při léčení většiny dědičných metabolických poruch musí být bílkoviny, minerály a vitamíny, které pacienti s těmito poruchami nemohou přijmout v přirozené stravě, doplňovány léčebnými přípravky (uměle vyrobené směsi aminokyselin).

Tyto léčebné přípravky doplňují dětem, dospělým a těhotným jejich potřebu aminokyselin nezbytných pro růst a obnovu tkání. Obsahují všechny potřebné aminokyseliny s výjimkou zakázaných aminokyselin (např. u PKU fenylalanin) a jsou obohaceny o vitaminy a minerální látky. Jsou hlavním zdrojem bílkovin ve výživě člověka s PKU nebo jinou DMP. V kombinaci s povoleným množstvím normální stravy zajišťují plnohodnotnou výživu. Množství celkové denní dávky těchto léčebných přípravků je určeno ošetřujícím lékařem Metabolického centra na základě denní potřeby bílkovin podle příslušného věku a tělesné hmotnosti a protože v nich nejsou aminokyseliny spojeny chemickými vazbami, tak při jejich trávení odpadá proces jejich postupného štěpení a tyto přípravky se velmi rychle vstřebávají do krve. Proto je vhodné tyto přípravky užívat po jídle a jejich doporučenou denní dávku se doporučuje rozdělit nejlépe na 3-5 dílů.

Aminokyselinové přípravky se na trh dodávají v podstatě ve 2 základních provedeních, a to ve formě klasických základních přípravků, což jsou sypké směsi aminokyselin v prášku, obohacené o cukry, tuky, vitaminy, minerální látky a stopové prvky bez příchutě) nebo jako tzv. dávkované přípravky, což jsou moderní, již hotové, jejichž složení odpovídá požadavkům jednotlivých věkových kategorií. Tyto přípravky se dodávají v práškové nebo tekuté formě a jsou ochucené.

Podrobnější informace o všech těchto přípravcích naleznete na stránkách jejich výrobců a distributorů http://www.pku-dieta.cz/, https://www.nestlehealthscience.cz/cz/produkty/vitaflo, http://www.comidamed.cz/ nebo na http://metabolimed.cz/o-nas/ nebo pro daný konkrétní přípravek na stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv http://www.sukl.cz/.

Z pohledu legislativy jsou tyto přípravky považovány za potraviny pro zvláštní léčebné účely a pro každou z nich je stanovena plná nebo částečná úhrada z veřejného zdravotního pojištění. Přehled jejich úhrad naleznete na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR.